Skirkite dėmesio pieniniams dantims, nes:
- juos reikia valyti, netinkamai ar visai nenuvalytas apnašas sukelia ėduonį (kariesą);
- negydomas ėduonis sukelia vaikams skausmą, trukdo jam valgyti, žaisti, miegoti, sukelia psichologinių problemų;
- negydomas ėduonis yra infekcijos šaltinis, kuri gali pažeisti tame pačiame kaule besiformuojančią nuolatinio danties užuomazgą;
- pieniniai dantys laiko vietą nuolatiniams dantims. Anksti netekus pieninio danties, bedygstantis nuolatinis dantis gali išdygti kreivai, susiformuoti netaisyklingas sąkandis;
- pieniniai dantys įtakoja vaiko kalbos, veido ir žandikaulių vystymąsi bei formavimąsi;
- neišugdžius teisingų burnos higienos įgūdžių pieniniame sąkandyje, tikimybė, kad ėduonies bus pažeisti nuolatiniai dantys yra net tris kartus didesnė.
Kai išdygsta nuolatiniai dantys:
- labai svarbi jų kasdienė priežiūra ir taisyklingas individualiai parinktų burnos higienos priemonių naudojimas;
- reguliari profesionali burnos higiena;
- ėduonies profilaktika, rekomenduojama individualiai pritaikyta fluoridų terapija;
- ėduonies profilaktika, rekomenduojama tik išdygusių dantų gilias vageles padengti silantais, kurie neleidžia jose kauptis ėduonį sukeliančioms bakterijos, apnašoms.
„Tėveliai dažnai mano, kad profesionali burnos higiena reikalinga tik suaugusiems žmonėms, tačiau kaip jie stipriai klysta…Profesionaliai nuvalyti apnašas nuo dantų ypač svarbu ir nuo pieninių, bei neseniai išdygusių nuolatinių dantų, juk to namuose jūs patys niekada nepadarysite be specialių priemonių“ – teigia gyd. I. Grygelaitienė.
Dažniausia liga – ėduonis
Ėduonį sukelia burnoje esančios bakterijos, kurios dantų apnašose esančius angliavandenius paverčia rūgštimis, šios tirpdo danties kietuosius audinius. Maža to, bakterijos sukelia ir kitas burnos problemas – dantenų uždegimą (gingivitą) ir periodontitą. „Mieli tėveliai, nuo pat mažens mokykite savo vaikus tinkamai valytis dantis, rodykite jiems pavyzdį. Iki maždaug 7-9 metų amžiaus vaikams dantis turite valyti jūs patys, nes jie tikrai negeba to daryti taisyklingai“ – sako gyd. I. Grygelaitienė. Pasak specialistės gerai išsivalyti dantis vaikas gali tada, kai išmoksta rašyti. Taigi ankstyvam amžiuje tėvų vaidmuo valant vaikų dantis yra labai didelis, jie pirmieji išmoko vaiką naudotis dantų šepetuku ir pasta.
Kada vaiką supažindinti su odontologu?
Pirmoji mažylio pažintis turėtų įvykti tik išdygus pirmiesiems dantukams. Deja taip nenutinka. Dažniausiai tėvai atveda vaikus kai jau reikalinga pagalba, suskausta dantuką. „Tas skausmas jam visiškai naujas ir nepažįstamas, lygiai taip pat, kaip ir odontologo kėdė ar pats gydytojas odontologas. Tada ašaras liejame visi trys…“ – sako gydytoja Ieva. Kad to nenutiktų vaikas turi ateiti pas odontologą anksti, pirmą kartą tik pažinčiai, kai jam nieko neskauda.
O sulaukus 8-9 metų, gydytojui odontologui rekomenduojant verta apsilankyti ir pas ortodontą – kuris įvertins, ar taisyklingai dygsta dantys, formuojasi sąkandis. Kuo anksčiau bus pastebėtos sąkandžio problemos, tuo lengviau ir pigiau bus jas išspręsti.