ENDODONTIJA – KAS TAI?

ENDODONTIJA – dantų šaknų kanalų gydymas, kurio tikslas – viršūninio apydančio uždegimo gydymas, prevencija, danties išsaugojimas.

Viskas prasideda nuo bakterijos…

Jeigu žmogus netinkamai rūpinasi burnos higiena, pradeda vyrauti kariesą sukeliančios bakterijos. Pradžioje jos dauginasi, suardo kietąjį danties audinį, kol išsivysto gilus danties audinių sugedimas – kariesas.

„Šis pasiekia danties pulpą arba, kitaip tariant, minkštąjį audinį. Jis yra dantų šaknų kanaluose ir vainikinėje dalyje. Šis audinys yra sudarytas iš kraujagyslių, nervinio audinio ir jungiamojo audinio. Kai jį pasiekia gilus kariesas, prasideda uždegiminiai procesai”, – perspėja „Pilies odontologijos klinikos“ gydytoja odontologė Ieva Grygelaitienė.

Kartais pasitaiko atvejų, kai pulpos uždegimą sukelia ne bakterijos, o įvairūs išoriniai veiksniai: danties trauma, įvairūs nuolat veikiantys dantį dirgikliai, bruksizmas, dantų nudilimas, išplitusi apydančio infekcija. „Šaknies kanalus gydyti prireikia ir tuomet, kai vainikėlis buvo padarytas ant „gyvo” danties ir prasidėjo pulpos uždegimas”, – priduria gydytoja.

PIRMINĖ ENDODONTIJA

Iki pulpos nukeliavusios bakterijos išskiria savo toksinus, kurie dirgina pulpos audinį ir sukelia aštrų skausmą. Vėliau skausmas gali plisti į gretimus dantis, į kitas žandikaulio sritis ar kitas galvos sritis, todėl pacientui būna sunku nurodyti skaudamą dantį.

Jei gydymas neatliekamas laiku aplink šaknies viršūnę atsiranda pūlinys. Šis uždegiminis skystis nori ištekėti ir ieško kelių, kaip tą padaryti, panašiai kaip veide atsiradęs spuogas. Dažniausiai negydomas pūlinys atsiveria ties negyvo danties vainiku ant dantenų, kaip fistulė. Tačiau jei taip neįvyksta infekcija plinta į kaulą, minkštuosius audinius, vystosi pūlynai pavojingi žmogaus gyvybei.

“Net vienas neišgydytas kanalas yra pavojingas sveikatai, nes su jo palaikoma infekcija burnoje kiekvieną minutę kovoja mūsų imuninė sistema. O ji manau turi “darbo” ir su kitomis mūsų sergamomis ligomis, kam dar ją apkrauti?” – sako gyd. I. Grygelaitienė.

Simptomai:

Pirmiausia su infekcija bando susitvarkyti organizmo imuninė sistema. Kai ji nebepajėgia, žmogus pradeda jausti simptomus:

  • *Aštrų, stiprų, pulsuojantį, savaime kylantį, dažnai vakare ar naktį skausmą. *Atsiranda jautrumas karščiui, šalčiui, skausmas valgant, sukandus.
  • *Uždegimą rodo vizualiai pakitusi danties spalva.
  • *Gali atsirasti pūlinukas, patinti dantenos.
  • *Esant pažengusiam uždegimui, gali patinti skruostas.

Procedūra:

Pirmas etapas: procedūros metu gydytojas praeina danties šaknies kanalą ir pašalina iš jo uždegiminės pulpos likučius, pašalinama pati infekcija, mechaniškai endodontinių instrumentų pagalba išvalomas kanalas. Galiausiai kanalai išvalomi chemiškai – praplaunama specialiais tirpalais.

Antras etapas: šaknies kanalo formavimas. Suformuojamas taisyklingas, kiek įmanoma tiesesnis kanalas, kad jį būtų galima sandariai užplombuoti.

Trečias etapas: šaknyje esančio kanalo plombavimas. Tai daroma biologiškai suderinamomis medžiagomis „Gutaperča“ ir „MTA“.

Ketvirtas etapas: danties vainiko atstatymas. Gydytojo užduotis – užtikrinti, kad neliktų galimybei susidaryti mikropralaidumui. Šiame etape plombomis arba protezuojant atstatomas danties vainikas.

„Kodėl svarbi gera vainiko restauracija? Nes labai svarbu užkirsti kelią mikropralaidimui, t.y. neleisti bakterijoms iš burnos, ar skysčiams, jonams patekti į kanalo plombinę medžiagą per vainiką “, – priduria gydytoja.

ANTRINĖ ENDODONTIJA

Tai – procedūra, kurios metu atliekamas šaknų kanalų pergydymas, pašalinant jau kanale esančią plombinę medžiagą. Dėl ko taip daroma? „Jeigu įvyksta komplikacija pirminio gydymo metu, atsiranda vainikinės restauracijos mikropralaidumas arba buvo nekokybiškai atliktas pirminis gydymas, ištirpusi sena plombinė medžiaga kanale. Kanalus pergydyti prireikia ir iškritus plombai, nes į plombinę medžiagą iš burnos ertmės vėl patenka bakterijos, seilės… Ir vėl prasideda uždegimas”, – tvirtina I. Grygelaitienė. Vizualiai pacientas gali ir nematyti didėjančios problemos, dažniausiai pakitimus parodo rentgeno nuotrauka arba kai pacientas pradeda skųstis atsiradusiais simptomais.

Simptomai:

  • *Pagrindinis skundas – skausmas sukandus.
  • *Dantenų patinimas,
  • *Pūlinuko atsiradimas šalia danties vainiko.
  • *Minkštųjų audinių patinimas aplink dantį
  • *Vėliau gali komplikuotis į žando patinimą.
  • *Negydoma infekcija gali komplikuotis ir išsivysto pūlynas, kuris pavojingas žmogaus sveikatai.

Procedūra:

  • Nustačius tokį uždegimą, prireikia pergydyti danties šaknį.
  • Pirmas etapas: senos plombinės medžiagos pašalinimas iš kanalo ir kanalo praėjimas iki viršūnės
  • Toliau laukia dar trys etapai, kurie tokie patys, kaip ir pirminėje endodontijoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top